goalkeeper logo
>
Login:
Hasło:
załóż nowe konto przypomnienie hasła
 zapamiętaj mnie
menu główne obozy bramkarskie futbolmaniacy artykuły Kącik trenera Sprzęt bramkarski Szkółki bramkarskie
Dodał: tbiegun | 2006-07-20 00:00

Gra bramkarza - przepisy Fifa

Jeżeli kolor koszulki bramkarza nie kontrastuje z kolorami koszulek zawodników, zmiany koszulki musi dokonać bramkarz. Jeżeli sędzia stwierdzi, że zawodnik (również bramkarz), ma na sobie przedmioty, które w myśl przepisów gry są niedozwolone lub mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych zawodników lub niego samego, to powinien nakazać ich usunięcie.

Każdy zawodnik drużyny może zmienić się funkcją z bramkarzem, zakładając, że:
- sędzia został poinformowany przed dokonaniem zmiany,
- zmian została dokonana podczas przerwy w grze.

Zawodnicy mogą podczas przerwy w grze spożywać napoje znajdujące się w plastikowych butelkach. Bramkarz może umieścić taką butelkę w rogu swojej bramki.

Rzut wolny pośredni przyznawano jest drużynie przeciwnej, jeżeli bramkarz we własnym polu karnym, popełnia jedno z następujących przewinień:
- przez czas dłuższy niż 6 sek. kontroluje piłkę w swoich rękach zanim się jej pozbędzie;
- dotyka piłkę po tym jak wypuścił ją z rąk i nie została ona dotknięta przez innego zawodnika;
- dotyka ręką piłki po rozmyślnym kopnięciu jej przez partnera;
- dotyka piłki ręka po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu przez partnera.

Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę, gdy dotyka ją jakąkolwiek częścią dłoni lub ramion. W posiadanie piłki włącza się sytuacje, gdy bramkarz rozmyślnie odbija piłkę, ale nie w okolicznościach, kiedy zdaniem sędziego, piłka odbija się przypadkowo od bramkarza np. przy obronie strzału.

Zawodnik może podać piłkę do własnego bramkarza głowa, klatką piersiową czy kolanem. Jeżeli jednak według opinii sędziego, zawodnik w czasie trwania gry rozmyślnie używa sztuczek, żeby ominąć postanowienia przepisów gry, zawodnik ten jest winien nie sportowego zachowania się i musi zostać ukarany napomnieniem i drużyna ukarana rzutem wolnym pośrednim z miejsca popełnionego przewinienia.

Na polu bramkowym można atakować bramkarza jedynie, kiedy trzyma piłkę i ma kontakt z ziemią. Poza polem bramkowym wolno go atakować jak każdego innego zawodnika. Bramkarz znajdujący się pomiędzy słupkami bramkowymi i trzymający piłkę w rękach może być w sposób prawidłowy (barkiem w bark) wepchnięty z piłką do bramki, byle nie było to dokonane gwałtownie lub niebezpiecznie. Atakowanie bramkarza na jego polu bramkowym, kiedy piąstkuje, chwyta lub wykopuje piłkę podlega każe rzutu wolnego pośredniego. Przypadkowe zetknięcie się ciał atakującego piłkę zawodnika i bramkarza nie stanowi poruszenia przepisów gry.

Bramkarz, który trzymaną w rękach piłką uderzy gwałtownie przeciwnika lub rzuci mu ją w twarz, zostanie wykluczony z gry (czerwona kartka), a drużynie przeciwnej zostanie przyznany rzut karny lub rzut wolny bezpośredni w zależności od miejsca dokonanego czynu. W tych przypadkach decyduje miejsce kontaktu z piłką, a nie miejsce, w którym znajdował się bramkarz w chwili przewinienia. Jeżeli zdarzenie opisane wyżej miało miejsce poza linią bramkową, wznowienie nastąpi rzutem z rogu. Bramkarz, który pozbawia przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki przez zatrzymanie ręką piłki poza własnym polem karnym musi być wykluczony z gry (czerwona kartka), a drużyna ukarana rzutem wolnym bezpośrednim, z miejsca zatrzymania piłki przez bramkarza.

Zagrywanie piłki ręką przez bramkarza.
Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę rękami również, jeżeli odbija ją od podłoża lub podrzuca w powietrze. Posiadanie kontroli nad piłka zostaje utracone, jeżeli bramkarz rzucając piłkę w powietrze pozwala jej uderzyć o podłoże. Do czasu, w którym bramkarz kontroluje piłkę w rękach, sędzia nie dolicza czasu, w jakim bramkarz osiąga kontrole nad piłką, kiedy jego poruszanie się w celu przechwycenie jej rękami jest rezultatem naturalnego rozpędu przy opanowaniu piłki. Kozłowaną przez bramkarza piłkę zawodnik drużyny przeciwnej może wykopać tylko wtedy, gdy piłka nie ma kontaktu z rękami bramkarza oraz w taki sposób i na takiej wysokości, aby sposobem zagrania nie stworzyć zagrożenia dla bezpieczeństwa bramkarza.

Jeżeli bramkarz kontroluje piłkę, może on w obrębie własnego pola karnego wykonać dowolną ilość kroków niosąc piłkę, kozłując lub odbijając ją, a następnie musi w czasie nie przekraczającym 6 sek., licząc od momentu osiągnięcia kontroli nad nią, pozbyć się piłki, która nie może być przez niego zagrywana rękami, jeżeli nie zostanie dotknięta lub zagrana przez zawodnika drużyny przeciwnej. Jeżeli bramkarz w czasie nie przekraczającym 6 sek., pozbył się piłki z rąk, może ją zagrywać w obrębie własnego pola karnego nogą, może ją także zagrywać z własnymi zawodnikami nogami, lecz nie może jej ponownie dotknąć rękami, jeżeli nie została ona zagrana lub dotknięta przez zawodnika drużyny przeciwnej.

Bramkarz może chwycić piłkę w ręce podaną przez własnego zawodnika w sytuacjach, gdy:
- piłka została zagrana przez zawodnika głową, piersią, kolanem, udem lub inną częścią ciała od kolan w wzwyż z wyjątkiem rąk.
- mimo zagrania piłki przez zawodnika nogą nastąpiła nie zamierzona przez niego zmiana kierunku lotu piłki, która znalazła się przez to blisko bramkarza i ten chwycił ją rękami, np. kiks współpartnera bramkarza lub odbicie się piłki od przeciwnika, lub od sędziego.

Już niedługo w serii łyk przepisów, znajdziecie przepisy dotyczące gry w futsal.

Autor: Wiktor Szpunar
Żródło: Przpisy Fifa / www.reprezentacja.com.pl

podziękowania dla Romana Kostrzewskiegoskomentuj


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Dodał: Marcin Zawojek | Data: 2010-12-30 18:32:08 | IP: 188.146.70.223
dzięx większość wiedziałem ale znalazłem tam parę ciekawostek
Copyright © 2009 by goalkeeper.pl
All rights reserved