goalkeeper logo
>
Login:
Hasło:
załóż nowe konto przypomnienie hasła
 zapamiętaj mnie
menu główne obozy bramkarskie futbolmaniacy artykuły Kącik trenera Sprzęt bramkarski Szkółki bramkarskie

Odcinek 8: "Zadbaj o swoje rękawice bramkarskie" - krótki poradnik

Dodał: tbiegun | 2008-07-20 00:00

W związku z tym, że coraz częściej widzę młodych bramkarzy zadających pytanie: "jak dbać o swój sprzęt? Jak dbać o rekawice bramkarskie?", postanowiłem nieco się wysilić i przygotować artykuł, który mógłby w krótki i przejrzysty sposób naświetlić podstawowe zasady właściwego obchodzenia się ze sprzętem. Ale pamiętajcie, że przeczytać to jedno, a konsekwentnie stosować w codziennym życiu to drugie. Dlatego zapraszam serdecznie do lektury i praktyki.

Wizyta w William Hill najlepsze zakłady bukmacherskie

Dla kogoś, kto bramkarstwo traktuje poważnie, rękawice są równie ważne jak obuwie. Z pewnością niektórzy mogliby nawet powiedzieć, że są ważniejsze. I dużo w tym racji, bo przecież to właśnie ta część bramkarskiego wyposażenia pozwala golkiperowi kontrolować piłkę oraz zapewnia ochronę i komfort podczas obrony strzałów. Dlatego też jedną z podstawowych informacji, jaką musi posiadać potencjalny bramkarz, jest wiedza na temat tego, jak dbać o sprzęt, który ma dla niego tak duże znaczenie podczas meczu i treningów.

Jeśli nie jesteśmy takimi szczęściarzami, którzy na co dzień grają w profesjonalnych klubach z wyższej półki, ani nie mamy swojej własnej firmy sprzedającej bądź produkującej rękawice - to niestety przy zakupie sprzętu jesteśmy zdani tylko na siebie i swoje własne oszczędności (bądź w wypadku niektórych - na portfel rodziców). Niestety dzisiejsze rękawice meczowe to spory wydatek zwłaszcza dla młodych zawodników. No i z całą pewnością trzeba sobie jasno powiedzieć, że „łapek” nie kupujemy „na wieczność”. Będziemy dużymi szczęściarzami, jeżeli uda nam się eksploatować jedną parę przez cały sezon ligowy.

A to wszystko dlatego, że im droższa rękawica, tym lepszy chwyt - ale niestety nic za darmo. Zawsze odbywa się to kosztem wytrzymałości. Pianki Super Soft, Mega Grip lub Absolutgrip, które często znajdziemy w profesjonalnym sprzęcie meczowym odwdzięczą się nam znakomitymi właściwościami chwytnymi, ale po paru meczach może okazać się, że w naszych wymarzonych, zakupionych za wielkie pieniądze rękawicach, przez piankę zaczynamy widzieć własne palce…

Poniżej chciałbym przedstawić kilka zabiegów, które warto wykonać, aby przedłużyć życie swoim rękawicom.

Kupuj właściwy rozmiar: Jeżeli wybierzesz rękawice zbyt małe lub zbyt duże to będzie to miało nie tylko wpływ na twoje zdolności do łapania piłki, ale przyspieszy także zużycie i zwiększy możliwość przetarcia „łapek”. W źle dopasowanych rękawicach palce wywierają nacisk na szwy i lateks, powodując przedwczesne przetarcia lub rozerwania. Dobierając sprzęt pamiętaj, aby odległość od czubków palców do końcówek palców rękawicy (mierzone oczywiście wewnątrz) nie powinna być mniejsza niż ok. 7mm i nie większa niż 12 mm.

Dopasuj piankę do warunków: Wybierz piankę, która będzie odpowiadała przede wszystkim rodzajowi nawierzchni, na jakiej grywasz oraz warunkom. Musisz wiedzieć czy twoja pianka to materiał do stosowania ogólnego, na suche lub mokre warunki, czy jest to pianka przeznaczona do gry na asfalcie, hali czy też na naturalnych nawierzchniach. Miękkie profesjonalne pianki, które stosuje się w suchych warunkach na boiskach trawiastych powinny być w trakcie meczu lekko wilgotne, aby w pełni wydobyć ich właściwości. Z kolei pianki na mokre warunki wymagają wiele troski i odpowiedniego namoczenia ich zarówno przed meczem jak i w przerwie meczu jeśli występuje taka konieczność. Tylko pianki Wet nadają się do bronienia w deszczu, choć pewnie malkontenci stwierdzą, że w piankach typu Dry też się da. Więc odpowiem tak: na pewno się da, tylko powstaje pytanie - w których łatwiej?

Pielęgnacja w trakcie meczu: Również stojąc w bramce podczas meczu należy dbać o założone na dłoniach rękawice. Miękkie pianki muszą być lekko wilgotne, ponieważ wysychając obniżają swoje parametry. Jednak nie należy przesadzać z pluciem na rękawice w trakcie spotkania, gdyż ślina ma również właściwości wysuszające. Zbyt duże nawilżenie pianek typu Soft lub Super Soft może spowodować ślizganie się piłki w rękach. Dlatego warto przed spotkaniem odpowiednio poznać swoją piankę i zapewnić jej odpowiedni poziom wilgoci, ale w taki sposób żeby podczas meczu mieć na dłoniach pełnowartościowy sprzęt, a nie nasiąknięte wilgocią „gąbki”.

Rękawice treningowe: Aby sprawić, że Twój sprzęt meczowy będzie w jak najlepszym stanie, postaraj się aby w miarę możliwości nie używać ich na treningach. Lepiej zakupić jakieś tanie rękawice treningowe, które będzie można z powodzeniem intensywnie eksploatować podczas zajęć treningowych. Kiedy zauważysz, że twój sprzęt meczowy posiada już znaczne oznaki zużycia, bez wahania przeznacz go na treningi, a na mecze zakup nowy sprzęt. Rękawice meczowe są przeznaczone do użytku tylko i wyłącznie w meczach i muszą być w doskonałym stanie, aby pomóc bramkarzowi w decydujących momentach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie jednej pary treningowej i jednej meczowej.

Czyszczenie sprzętu: Trzeba pamiętać, iż brud i pot niszczą lateks w rękawicy. Brud działa na piankę jak papier ścierny i sprawia, że miękki, wilgotny, porowaty lateks z czasem zaczyna przypominać twardą, kruchą powierzchnię. Toksyny zawarte w pocie również mogą wysuszać naturalną wilgoć zawartą w części chwytnej rękawicy. Przepłukanie „łapek” po każdym meczu pomoże w oczyszczeniu naszego sprzętu z śliny, potu i brudu. A oto kilka wskazówek, które pomogą nam we właściwy sposób oczyścić rękawice nie niszcząc ich naturalnych właściwości:

Wypłukaj rękawice w letniej wodzie (nie w gorącej). Delikatnie wyciśnij rękawice z wody (wykręcanie może uszkodzić szwy) Można użyć łagodnego detergentu, jeśli chcemy uzyskać świeży zapach lub mamy do czynienia z naprawdę sporymi zabrudzeniami jednak nie jest to konieczne. W tej chwili czołowi producenci rękawic jak Sells, Reusch czy Uhlsport mają w swojej ofercie detergenty przeznaczone specjalnie dla delikatnego lateksu, jaki używany jest w rękawicach. Powieś rękawice do wyschnięcia. NIGDY, PRZENIGDY nie przyspieszaj procesu schnięcia za pomocą różnych suszarek, odwilżaczy czy też słońca. Wszystkie powyższe elementy pozbawią rękawice naturalnej wilgoci i sprawią, że lateks stanie się suchy i kruchy.

Właściwe przechowywanie: Po meczu niektórzy zawodnicy wrzucają rękawice do torby i zapominają o nich aż do kolejnego meczu. To błąd! Jeżeli na drugi dzień znowu grasz mecz to nie na pewno nie możesz ich prać. Ale nie oznacza to, że nie należy o swój sprzęt odpowiednio zadbać i przygotować go na kolejny dzień. A więc wytrzyj rękawice mokrym ręcznikiem z brudu i potu. Pranie ich w takim wypadku mogłoby spowodować, że będą na następny dzień zbyt nasiąknięte wodą. Po oczyszczeniu zawiń je w lekko wilgotny ręcznik, aby lateks na następny dzień był lekko zwilżony. Absolutnie nie pozwól, aby rękawice pozostały brudne i spocone. Jak już wspominałem, sprzyja to utracie naturalnej wilgoci lateksu i łuszczeniu się. Nie przechowuj rękawic mokrych dłużej niż jeden dzień, bo w ten sposób rozwijają się grzyby i pojawia się przykry zapach. Przechowując swój sprzęt nie dopuszczaj do stykania się pianki w obu rękawicach. Bardzo często zdarza się wtedy, że rękawice sklejają się ze sobą, a próba ich rozdzielenia zaowocuje ubytkami w lateksie. Bardzo dobrym wyjściem jest użycie specjalnej torby na rękawice. Pamiętaj, że lateks musi także „oddychać”.

Nowoczesny bramkarz musi polegać na swoim sprzęcie. Zawodowcy posiadający sponsorów mogą sobie pozwolić na to, aby pozbywać się rękawic po 1-2 meczach, ale pozostała część z nas nie może sobie na taki luksus pozwolić. Dlatego musimy dbać o sprzęt, aby utrzymać go w świetnej kondycji tak długo jak to tylko możliwe.

autor: Tomasz Biegun

Materiały wykorzystane w pracy:
W. Lindner - safehandsgoalkeeping.com
Ch. Benjamin - keeperstop.com
J. Benjamin - jbgoalkeeping.com

Zastrzegam sobie prawo do powyższego tekstu i jego formy. Zabraniam kopiowania i upowszechniania czegokolwiek bez mojej oficjalnej zgody.

skomentuj


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Dodał: Black48 | Data: 2016-11-07 21:05:21 | IP: 217.99.174.135
Co do mnie zawsze wychodziłem na boisko w reusch ale z wiekiem chciałem występować w adidasach dla tego teraz kupiłem łapki za 350 zł i jestem zadowolony
Dodał: Kamil1333 | Data: 2016-08-23 13:38:54 | IP: 62.210.129.246
Ja dbam o swoje rękawice wg. tego sposobu i trzymają się bardzo dobrze, pozdrawiam!
Dodał: Radzio01 | Data: 2015-12-23 21:24:47 | IP: 77.46.97.171
Bardzo dziękuję za poradę. Ja polecam łapki 4Keepers.
Dodał: Miłosz Pastuszka UKS Lechia Dzie | Data: 2015-08-14 16:30:57 | IP: 83.27.195.5
Ja mam rękawice reusch ( różowe ) i się świetnie broni, ale niestety szybko się zdziera pianka. Dobra rada guciol72, aby nie pluć bo śmierdzą :D
Dodał: guciol72 | Data: 2015-05-16 19:28:27 | IP: 185.56.211.120
ja w tym sezonie bronię w Adidas predator zones pro by manuel neuer. Do tej pory używałem Uhlsport Aquasoft, które są genialne na deszcz, ale niestety trzeba sporo wydać.
Dodam, że ważnym aspektem jest tez technika bramkarska, która pozwala odpowiednio padać przy interwencjach, bez podpierania otwartą rękawicą. i nie plujcie w łapki to od tego tak śmierdzą ;),
lepiej mieć mała buteleczkę wody w bramce.
pozdrawiam
Dodał: jankota | Data: 2014-09-30 14:33:45 | IP: 212.51.207.190
ogę zaproponować Panu rękawice od marki Zina
Dodał: jankota | Data: 2014-09-30 14:32:18 | IP: 212.51.207.190
Fajne rękawice od marki Zina [url=http://zina.pl/premium-rekawice-bramkarskie]http://zina.pl/premium-rekawice-bramkarskie[/url] :D
Dodał: maciejb111 | Data: 2014-04-14 15:46:20 | IP: 79.184.226.226
ja mam rękawice f500 kipsta i ostrzegam nie opłaca się tego kupować to po prostu szajs nie wytrzymały 3 miesięcy i znowu trzeba kupić nowe a dbałem o nie teraz wyprubuję te wskazuwki
Dodał: mgk | Data: 2013-07-08 17:01:00 | IP: 176.100.192.92
kiedy będzie nowy odcinek?
Dodał: mgk | Data: 2013-07-07 14:50:30 | IP: 176.100.192.92
fajna porada nie wiedziałem że można tak robić mam rękawice kipsta f500 i strasznie mi się zniszczyły teraz
kupuje nowe i będę o nie dbał
Dodał: skorek99 | Data: 2013-05-26 14:25:55 | IP: 37.31.55.221
spoko poradnik
Dodał: Krzysiek Głasek | Data: 2013-03-14 10:26:26 | IP: 95.49.83.132
dzięki teraz wiem co robić nigdy o czymś takim nie słyszałem. Dlatego tak szybko niszczyły mi się rękawice pozdro
Dodał: BAREŁ | Data: 2012-10-25 22:41:46 | IP: 95.178.98.209
no teraz bd uwazal
Dodał: Marek H. | Data: 2012-06-21 18:19:25 | IP: 164.127.101.195
Dobry poradnik można się czegoś nowego dowiedzieć :D Pozdro
Dodał: Dani goalie | Data: 2011-10-29 18:29:18 | IP: 95.50.169.245
Bardzo dobry poradnik ; ) wreszcie wiem jak zadbać o moje rękawice ;)
Dodał: Przemysław Gajos | Data: 2011-10-10 10:08:17 | IP: 217.153.73.70
Panowie prawda jest taka ,że DOBRY bramkarz potrafi bronić nawet na gołe ręce ,łapki to tylko taki dodatek który ułatwia nam pracę nie ważne ile na nie wydasz nie ważne czy są oryginalne czy z Rynku "FCb itp" ważne są Twoje umiejętności. Pozdrawiam wszystkich jak jest ktoś ze Szczecina to chętnie bym potrenował w kilka osób :) Piszcie na gg 12215953
Dodał: GrzesiekBramkeiro | Data: 2011-08-29 22:19:14 | IP: 83.24.209.194
Świetny artykuł, jestem sam i już nie mam trenera bramkarzy(niestety go wywalili za to ze chciał zmienić coś na lepsze) o wielu rzeczach nie byłem pewien aż kilka dni temu znalazłem tą stronę, bardzo sie ciesze ze są tacy ludzie którzy nam pomagają i doradzają. Pozdro dla wszystkich:D:D:D:D
Dodał: Strimmer96 | Data: 2011-08-24 21:58:52 | IP: 94.251.250.170
Bardzo dobry artykuł, czekam na następny odcinek
Dodał: palnik | Data: 2011-07-31 20:41:19 | IP: 77.254.239.96
dziękuję za poradę;)
teraz chcę kupić rękawice Pumy-v-Konstrukt.
http://allegro.pl/rekawice-bramkarskie-puma-v-konstr-040359-01-10-i1729628273.html
warto je kupić?

proszę o szybką poradę!
Dodał: palnik | Data: 2011-07-31 20:38:57 | IP: 77.254.239.96
dziękuje za poradę;)
teraz chcę kupić tkawice Pumy-v-Konstrukt
http://allegro.pl/rekawice-bramkarskie-puma-v-konstr-040359-01-10-i1729628273.html

warto jest zainwestować w nie?
prosze o szybką odpowiedź!
Dodał: GKS_WŁOSZAKOWICE | Data: 2011-06-17 15:47:32 | IP: 83.23.149.62
ja po kazdym meczu treningu czy turnieju swigam dowanny wlewam wode i robie tak ze pianka jetspodwoda potem wyciogam i susze na dwore albo w domu zeby dobrze sie kleilo
Dodał: Grabek12 Wulks korona wschowa | Data: 2011-06-17 11:48:08 | IP: 80.54.67.161
Ja od czerwca 2009r do listopada 2010 używałem rękawic nike T90 ale tylko na mecze i turniej.Na treningi używałem i użyawam rękawice asadi inter asadi polska.od wiosny 2011r używam reusch magno sg elite na mecze i turnieje ale już mi się troche zużyły więc niedługo będe je miał na trening
Dodał: skrzynia15 | Data: 2010-12-23 17:37:29 | IP: 178.36.151.134
Ja osobiście posiadam 5 par rękawic i wszystkie w dobrym stanie jednak tylko 3 są z ,,wyższej półki" a najlepsze to Nike Grip 3 i oczywiście tylko na mecze.Treningowe to adidas primero i nike gk grip
Dodał: roni1059 | Data: 2010-11-08 16:54:07 | IP: 89.73.28.251
Ja gram amatorsko (chociaz szkoda ;/ ) i posiadam rekawice adidas f50 najnowszy model i muje je 1-2 razy w miesiacu pod ciepla woda i mi to w zupelnosci wystarczy.... pzdr. :D
Dodał: Ronnie | Data: 2010-06-22 22:20:07 | IP: 195.116.157.8
Porada ta jest naprawdę bardzo fajna zastosuję sie do nich. Przedtem je prałem dwa razu w tyg. ale teraz już będę wiedział jak postąpić...
Dodał: Patryk Focht | Data: 2010-05-11 11:48:56 | IP: 188.146.42.19
dzięki za poradę
Dodał: kamildobrenko | Data: 2010-04-23 21:47:01 | IP: 89.161.32.122
Ja nie uzywam byle jakich rekawic Puma V-konstrukt (wkładki wyjęte jakby co) i zina aqua grip może nie są wspaniałe ale dla takiego bramkarza jak ja to aż aż . mam do nic specjalną pianke firmy reusch . pianka taka kosztuje ok. 30 zł nie użwam jej często ale bo meczach w grzaskim blocie nakladam pianke delikatnie rozcieram i myje pod cieplą wodą taki proces mi w upełności wystarczy. Pozdrawiam
Dodał: k.f | Data: 2010-01-29 09:27:46 | IP: 81.15.197.73
ja mam rekawice FC BARCELONA jednak na lato bede MIAL DWIE PARY REKOMENDOWANYCH FIRM
Dodał: Ali098 | Data: 2010-01-08 17:28:56 | IP: 88.199.82.7
Mi rękawice starczają gdzies na jeden sezon.
Nie robie zadnych takich pielegnacji tylko myje je recznie w letniej wodzie i tyle i jakos mi sie trzymaja
Dodał: kamil98 | Data: 2009-11-15 15:35:14 | IP: 91.189.0.206
kiedy i oczym bedzie nastepny odcinek co
Dodał: kamil98 | Data: 2009-11-15 15:34:13 | IP: 91.189.0.206
ja staram sie dbac o rekawice w taki sposob ze gdy np. w pierwszym dniu gralem mecz z kolegami a w drugim mam treninig to tylko je lekko przecieram szmatka czy gompką a gdy w pierwszym dniu gram z kolegami w gale a za kilka dni dopiero mam mecz czy trening to je piore
Dodał: ters191 | Data: 2009-11-07 14:08:13 | IP: 77.253.41.67
Tez jestem bramkarzem mowi sie ze najdrozsze rekawice sa najlepsze niestety tak nie jest kupil mi kiedys kolega na urodziny rekawice za 200zl poszly na treningowe po 2 miesiacach
Dodał: casillas5 | Data: 2009-10-14 13:28:16 | IP: 89.174.79.182
Dzięki.Przyda mi się
Dodał: diana | Data: 2009-10-09 13:36:55 | IP: 80.50.54.230
dziękuje za poradę
Dodał: diana | Data: 2009-10-09 13:36:08 | IP: 80.50.54.230
dziękuje za poradę
Dodał: pawlik22 | Data: 2009-09-25 21:09:50 | IP: 77.236.0.196
choć gram tylko amatorsko, po każdym meczu piorę rękawice w ciepłej wodzie używając szarego mydła - pozbywam się całego brudu z pianki. potem wypłukuję rękawicę aby pozbyć się mydlin i wykręcam - ale nie dosłownie, tak naprawdę to 'zwijam' rękawice i wyciskam wodę. potem wieszam je na suszarce tak, aby palce były skierowane do dołu i co jakiś czas wyciskam zbierającą się tam wodę. po nocy spokojnie będą suche. odradzam pranie w pralce lub używania proszków do prania - już tak kiedyś zrobiłem z lenistwa i pianka była taka twarda, że się pokruszyła; rękawice były do wyrzucenia. nie polecam też zostawiania rękawic w torbie - brud zaschnie i ciężko się go potem pozbyć, im wcześniej wypierzesz rękawice tym lepiej. stosuję tą metodę długi czas i dzięki temu rękawice długo wytrzymują
Dodał: JANEK 111 | Data: 2009-08-23 10:46:28 | IP: 83.23.229.58
JA NIE WIDZE PROBLEMU JEŚLI DBASZ PRZEZ CAŁĄ RUNDE O REKAWICE TO NA NASTEPNĄ MASZ JE JAKO TRENINGÓWKI JA TAK ROBIE I NIE WIDZE PROBLEMU GORZEJ Z PIENIĘDZMI NA NOWE
Dodał: jojolpd | Data: 2009-08-17 23:36:22 | IP: 83.18.63.100
ja grałem w piłkę już 12 z 2 letnia przerwa chodź zawsze jakies turnieje na hali czy na tartanie to co roku teraz zacząłem grac od klasy A i na sprzed tzn. rękawicę mam 120 zł kupiłem pumy bo lepszej firmy za drogie i brak u mnie w małej miejscowości jakiegokolwiek wyboru, ale do treningu mam jeszcze 2 pary na rożną pogodę. Nauczyłem się tego będąc w szkółce piłkarskiej Igloopolu.
Dodał: Mateusz13 | Data: 2009-06-06 22:25:10 | IP: 77.89.127.166
Nie powiem to bardzo często problem posiadania dwóch par rękawic naszczęscie mnie to narazie nie dotyczy bo nie gram w żadnym klubie i moge spokojnie trenować z jedną parą.
Dodał: Niski | Data: 2009-05-17 17:51:11 | IP: 83.29.219.228
Nom dzięki a co do kolegi to niestety jak trzeba być profesjonalitą trzeba mieć 2 par ;;pp
Dodał: champion_pionki | Data: 2009-04-25 09:58:25 | IP: 82.160.127.2
tak latwo panu mowic tylko kogo stac w moim wieku na posiadanie rekawic 2 par :( mnie nie np;(
Copyright © 2009 by goalkeeper.pl
All rights reserved