goalkeeper logo
>
Login:
Hasło:
załóż nowe konto przypomnienie hasła
 zapamiętaj mnie
menu główne obozy bramkarskie futbolmaniacy artykuły Kącik trenera Sprzęt bramkarski Szkółki bramkarskie
Dodał: tbiegun | 2006-12-02 00:00

Odcinek 4: Wprowadzanie piłki do gry, bramkarz jako ostatni obrońca

Dziś zajmiemy się tematem wprowadzania piłki do gry przez bramkarza. Nauczenie się jak to robić, nie jest rzeczą trudną, ale zrozumienie kiedy, gdzie i do kogo dograć piłkę to już troszkę bardziej skomplikowane. W związku z naszym tematem przypomina mi się pewna historia, którą opowiedział mi kilka lat temu mój znajomy. Otóż sędziował mecz chłopaków drużyn U8. I bramkarz jednej z drużyn za każdym razem kiedy obronił strzał, natychmiast podawał piłkę pod nogi przeciwnika. Czasem udawało mu się obronić drugi strzał a czasem nie. Mój przyjaciel zatrzymał grę i wyjaśnił młodemu golkiperowi że piłkę powinien kierować d zawodników swojej drużyny. Na co chłopczyk odpowiedział, że celowo gra piłkę do rywala, żeby mieć jak najszybciej okazję znowu się wykazać. Przypominając sobie tę historię myślę że było to słodkie i sprytne zarazem. Ale im więcej meczy oglądam, uświadamiam sobie jak wielu bramkarzy myśli tak jak ten chłopczyk

Bramkarz nie tylko nie powinien tracić piłki przez swoje podania, ale powinien być również człowiekiem, którego zagrania są pierwszym etapem konstruowania ataku. I niezależnie czy broni na hali czy na wolnym powietrzu - golkiper musi zrozumieć jak ważne jest posiadanie piłki i jej celne dogrywanie. Większość bramkarzy grała na pewno kiedyś w koszykówkę. Trenerów "kosza" wręcz chce rozsadzić, kiedy zawodnik poda piłkę przeciwnikowi. Natomiast trenerzy piłki nożnej wydają mi się w tym aspekcie zbyt pobłażliwi. Podstawową rzeczą, która jest oczywista, ale którą bramkarz powinien sobie zawsze uświadamiać, jest niedopuszczenie do straty bramki. Najłatwiejszy sposób na osiągniecie tego celu to trzymanie zespołu przeciwnika maksymalnie długo z dala od piłki. Bo przecież przeciwnik bez piłki nic nam nie może zrobić...

Wizualnym znakiem dla zawodników na znalezienie sobie wolnego pola gry jest posiadanie piłki przez bramkarza. Każdy z zawodników powinien ustawić się w jak najlepszej pozycji aby jak najszybciej i najłatwiej przejść ze strefy obrony do strefy ataku. Bramkarz pełniący rolę ostatniego obrońcy i pierwszego atakującego jest odpowiedzialny za poprawne wprowadzenie piłki do ataku. Podanie musi być wprowadzone dokładnie, po ziemi, zbyt wiele razy widzi się zwłaszcza na meczach drużyn młodzieżowych, kiedy bramkarz podaję do obrońcy piłkę na wysokości kolan lub nawet klatki piersiowej. Nie tylko podanie powinno być po ziemi, lecz także do właściwej nogi. Podanie piłki do właściwej nogi pozwoli na szybsze wyprowadzenie jej z obrony do ataku. Zawodnik do którego bramkarz podaje piłkę powinien być zwrócony w stronę bramkarza, tak aby przyjmując piłkę, mógł szybko zareagować.

Ważną sprawą jest również aby starać się nie odgrywać piłki w kierunku z którego ja dostaliśmy. Należy najpierw szukać graczy po przeciwnej stronie boiska niż ta z której przyszło podanie. Powód jest prosty. Jeśli dostajemy piłkę z lewej strony, to większe szanse są na to że przeciwnik jest właśnie na tej stronie a nie na prawej. Ponadto bramkarz grający jako ostatni obrońca jest pierwszą instancją ataku. Dlatego w momencie otrzymania piłki najpierw analizuje dalszy sektor boiska czy są wolni gracze, następnie strefę środkową boiska, a na końcu w swoje pobliże.

Dzięki ćwiczeniu umiejętności rozgrywania piłki wzrosną Wasze umiejętności jej kontroli i będziecie bramkarzami, którzy swoimi rozsądnymi zagraniami inicjują atak swojej drużyny.

Lawrence Fine / tłum. i poprawki Tomasz Biegun, Daniel Pawłowski

Zastrzegam sobie prawo do powyższego tłumaczenia i jego formy. Zabraniam kopiowania i upowszechniania czegokolwiek bez mojej oficjalnej zgody.

skomentuj


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Dodał: BAREŁ | Data: 2012-10-25 21:52:51 | IP: 95.178.98.209
dobre Tomas :D
a ty Bartek nie przejmuj sie ja tez miale z tym problem a teraz pila leci na 50 czasami 60 m :D wystarczy ze mam moje ciasne buty w ktorych "czuje pike"
Dodał: Tomas Gucio | Data: 2012-09-06 20:59:51 | IP: 77.190.24.187
Pann adamek owsianny nie obraza innych tylko niech na siebie popatrzy... "osub" "szczalu" "zuca" jak nie znasz zasad ortografi to nie dodawaj postow bo bardzo razi dziekuje.
Dodał: Bartek Piotr | Data: 2011-07-01 15:36:42 | IP: 83.28.194.215
ogólnie z wprowadzaniem piłki nie mam problemu, jednak nie potrafię wybijać "piątek" (piłka leci zbyt blisko, a wiem że mam siłe w nogach). Wiecie może jak to dopracować, jakieś ciekawe spostrzeżenia. Proszę podzielcie się bo tak wybijają za mnie obrońcy.
Dodał: Karol_B | Data: 2011-02-14 19:56:39 | IP: 83.9.134.202
bramkarz jak nie ma się kiedy wykazać, to niech się cieszy z takich dobrych obrońców, że nie dopuścili do sytuacji podbramkowej.
Dodał: domingosh | Data: 2010-05-26 12:00:35 | IP: 188.146.215.186
nie koniecznie, złe zagranie np. dalekie niecelne wybicie czasem nie opłaca się lepiej zagrać piłę ręką do obrońcy. Przez co dalej jesteśmy w posiadaniu piłki. Niestety jeśli moi obrońcy nie radzą sobie z przyjęciem piłki lub wariują i sami stwarzają zagrożenie nie zastanawiam się i wole wybić daleko. Decyduje zawsze bramkarz i koniec. A czy decyzja jego jest słuszna może oceniać tylko trener.
Dodał: GKS_WŁOSZAKOWICE | Data: 2010-05-18 20:29:00 | IP: 83.23.169.183
Tak specjalnie podam do rywala zeby strzelił na bramkę. Tak to chyba cioty a nie bramkarze robia.
Dodał: Mateusz99 | Data: 2010-01-03 10:28:03 | IP: 85.89.173.235
No właśnie......, Dużo bramkarzy specjalnie podaje do przeciwnika żeby się "Wykazać". A potem nie uda się Wykazać i pada bramka...
Copyright © 2009 by goalkeeper.pl
All rights reserved